Pääkaupunkiseudun uudet koronarajoitukset

5.1.2021

Tänään (5.1.2021) on vahvistettu, että koronarajoituksia jatketaan tammikuun loppuun saakka, eli myös uimahallit pysyvät vielä suljettuina.

Valmennusryhmien uimarit saavat lisätietoa oheisharjoitteluista valmentajilta.

Kevään ensimmäiset kurssit starttaavat heti, kun uimahalleihin taas päästään!

11.12.2020

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän tämänpäiväisen tiedotuksen mukaisesti rajoitustoimia jatketaan 10.1.2021 saakka. Odotamme Vantaan kaupungilta lisätietoa ja tarkennamme ryhmäkohtaisesti kauden aloitukseen ja välipäivien toimintaan liittyviä ohjeistuksia ensi viikon aikana.

27.11.2020

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmä on tänään 27.11.2020 julkaissut uusia tiukennettuja rajoituksia, jotka vaikuttavat myös seuran toimintaan rajoittavasti. Lisätietoja uusista rajoituksista ja Vantaan kaupungin koronatiedotteita löytyy kaupungin sivuilta.

Uusien rajoitusten mukaan kaikki sisäliikuntatilat suljetaan ajalle 30.11.-20.12.2020. Tämä tarkoittaa sitä, että myös seuran toiminta uimahallissa taukoaa tälle ajalle. 

Olemme keränneet tähän uutiseen kohdennetusti tietoa siitä, mitä tämä eri toimintojen osalta merkitsee. Viestitämme tarkennuksista osallistujille kohdennetusti erikseen.


Valmennusryhmien toiminta

Viikonlopun 28.-29.11.2020 harjoitukset järjestetään normaalisti! Allasvuorot on peruttu ajalla 30.11.-20.12.2020. Päävalmentaja koordinoi valmennusryhmien oheisharjoittelua valmentajien kanssa. Jokaiselle ryhmälle tiedotetaan erikseen uimahallien sulun aikaisesta harjoittelusta ensi viikon (vko 49) alkupuolella.

Kurssitoiminta: SiWa-Sammakon uimakurssit

28.-29.11.2020 kurssikerrat järjestetään vielä normaalisti. Ohjaajat jakavat kurssidiplomit jo tällä kurssikerralla ja jatkosuositukset kaikille kurssilaisille toimitetaan sähköpostitse ensi viikon aikana. Kartoitamme yhdessä Vantaan kaupungin kanssa mahdollisuutta järjestää vielä yksi kurssikerta heti tammikuun alussa 2.-3.1.2020 ja tiedotamme tämän toteutumisesta palautteiden yhteydessä ensi viikon aikana.

Kurssitoiminta: Vantaan uimakoulut

Viimeinen kurssikerta keskiviikkona 2.12.2020 jää valitettavasti pitämättä. Tiedotamme osallistujille viimeistään alkuviikosta, miten jatkosuositukset ja diplomit ovat saatavilla.

Sporttia kaikille

Naisten ja tyttöjen viimeinen uimakoulukerta järjestetään normaalisti lauantaina 28.11.2020.

Sporttia kouluille -uintikerho ei jatku enää Korson koululla tänä vuonna. Kevätkauden kerhoilmoittautumiset ovat avoinna SuomiSportissa

Vesiliikunta

Kaikki vesiliikuntaryhmät on peruttu loppuvuodelta. Kevätkauden vesiliikuntaryhmien kausipaikat avautuvat julkiseen myyntiin maanantaina 7.12. klo 9:00 (ennakkoilmoittautumiset nykyisille kausipaikkalaisille käynnissä vielä maanantaihin 30.11.2020 saakka).

Seuran syyskokous 15.12.2020

Syyskokous järjestetään kutsun mukaisesti siten, että läsnäolevien osallistujien määrä rajataan maksimissaan kymmeneen. Etäilmoittautumislinkki toimitetaan kaikille tähän mennessä myös paikan päälle ilmoittautuneille. Kontaktoimme kaikki paikanpäällä osallistujiksi ilmoittautuneet varmistuaksemme määrästä ja läsnäolon tarpeesta.